Examinerade från Axxell
Utexaminerade vid Axxell vårterminen 2014
Axxell, Aboa Mare
Grundexamen i sjöfart, vakthavande styrman: Lilja Artur, Raseborg.
Axxell, Brusaby
Grundexamen inom hästhushållning, ridinstruktör: Hellberg Nicole, Sjundeå.
Grundexamen inom lantbruksbranschen, djurskötare: Lindberg Matilda, Hangö, Lindholm Emelie, Raseborg, Rautakoski Amanda, Lojo, Strandberg Mari, Raseborg, Verava Maria, Ingå, Vilander Saara, Raseborg.
Grundexamen inom lantbruksbranschen, landsbygdsföretagare: Malén Emil, Raseborg, Nyman Ramona, Raseborg.
Axxell, Ekenäs
Grundexamen i databehandling, datanom: Ahlfors Tomas, Raseborg.
Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik, datanom: Backman Benjamin, Raseborg, Gustafsson Patric, Raseborg, Holmström Jami, Raseborg, Imppola Tomi, Hangö, Lindström Mathias, Raseborg, Lindström Susanna, Ingå, Nieminen Jimmy, Raseborg Riikonen, Emilia, Esbo Selenius Marianne, Raseborg, Sjöberg Joel, Raseborg, Stenström Emil, Kimitoön.
Grundexamen inom företagsekonomi, merkonom: Abdullah Ali Hastiar, Raseborg, Forsbäck Ronny, Raseborg, Gröndahl Amelie, Hangö, Gustafsson Petra, Raseborg, Hakkarainen Nicole, Hangö, Kazjava Nadezda, Raseborg, Ketola Kim, Ingå, Laiho Paulina, Raseborg, Lindholm Jesse, Raseborg, Lindholm Niklas, Pargas, Lindroos Emelie, Kimitoön, Långstedt Roger, Raseborg, Paasonen Jonas, Hangö, Qvarnström Mathias, Ingå, Similä Samuel, Kimitoön, Wikstrand Daniela, Raseborg, Österberg Jenny, Raseborg, Österman Christoffer, Ingå.
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, närvårdare: Allamo Krista, Raseborg, Baarman Sara, Raseborg, Berg Nina, Brändö, Björklöf Victoria, Raseborg, Bredenberg Gudrun, Mariehamn, Bredenberg Tage, Raseborg, Dahlgren Emilia, Raseborg, Elenius Kia, Raseborg, Ellenberg Nicola, Raseborg, Fiskars Carina, Raseborg, Fjäder Christian, Pargas, Forss Josefine, Kimitoön, Fyrie-Dahl Annika, Raseborg, Grönberg Anna, Raseborg, Herrmans-Tunn Jennü, Raseborg, Himmelroos Ramona, Raseborg, Holm Micaela, Eckerö, Horttana Johanna, Raseborg, Hukkinen Micael, Raseborg, Johansson Rebecca, Pargas, Julin Ronja, Ingå, Karlsson Petra, Kimitoön, Karme Julia, Raseborg, Kihlstedt Cecilia, Raseborg, Koivisto Jonna, Raseborg, Leskinen Emilia, Pargas, Lindegren Jennifer, Hangö, Lindgård Linda, Raseborg, Lindholm Fanny, Kimitoön, Lindqvist Victoria, Raseborg, Lindroos Martina, Raseborg, Lindström Hannah, Raseborg, Lindström Jonna, Raseborg, Lundström Jessica, Raseborg, Mannström Nathalie, Raseborg, Mannström Patricia, Raseborg, Melin Ida, Raseborg, Mickelsson Theresé, Kimitoön, Nordlund Mikaela, Hangö, Nyman Therese, Raseborg, Palmqvist Ina, Raseborg, Rehn Sandra, Raseborg Rrahmani Ibadete, Raseborg, Rönnberg Ann-Sofie, Raseborg, Sarkanen Maria, Mariehamn, Schulman Katarina, Ingå, Strandell Daniel, Raseborg, Sundholm Tomas, Raseborg, Tenlenius Lou, Raseborg, Tillema Marita, Brändö, Törnqvist Sandra, Kimitoön, Valtari Minna, Raseborg, Wikström Jenny, Raseborg, Österlund Erica, Pargas.
Grundexamen inom fastighetsservice, fastighetsskötare: Rehn Joakim, Raseborg.
Grundexamen inom hantverk och konstindustri, artesan: Dahlvik Rebecka, Kronoby, Gustafsson Emilia, Raseborg, Kalhori Tina, Esbo, Kivihaka Minna, Hangö, Koivulahti Ricu, Helsingfors, Lindblom Gustaf, Sverige, Lindström Camilla, Kyrkslätt,Lönngren Jennifer, Hangö, Malén Rufus, Raseborg, Saxman Ida, Raseborg, Sjödahl Daniela, Hangö, Sundblom Henry, Pargas, Sundström Johanna, Raseborg, Tuominen Mari, Hollola, Törnroos Nadja, Vasa, Uhlenius Sofia, Ingå, Wasiljeff Daniela, Raseborg, Weckström Theo, Esbo, Ärling Suvi, Helsingfors.
Yrkesexamen för ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet: Edström Joel, Grankulla, Forsman-Granroth Anna, Raseborg, Fransman Maria, Esbo, Gerkman Mats, Helsingfors, Guarnieri Annika, Esbo, Haji Ali Omar, Helsingfors, Helenius Henna, Vanda, Hollmerus-Georgs Gerd, Kyrkslätt, Kaarnimo Francine, Esbo, Kellokoski Emilia, Esbo, Lundberg Angelica, Raseborg Luukkonen Elina, Vanda, Lönnqvist Pia, Esbo, Mannila Therese, Kyrkslätt, Sund-Grönholm Minna, Kimitoön, Wicht-Grundström Marika, Esbo, Zengil Hagop, Helsingfors.
Yrkesexamen i arbete bland missbrukare: Andersson Pia, Raseborg, Bastman Taru, Raseborg, Fagerström Henrita, Raseborg, Gustafsson Frida, Raseborg, Hagström Maria, Raseborg, Hedman Eva, Raseborg, Holm Carina, Hangö, Johansson Pernilla, Raseborg, Kiviharju Anitra, Raseborg, Lohvansuu-Hirvonen Nina, Hangö, Mattsson Linda, Kimitoön, Pallonen Arja, Raseborg, Ström Nina, Raseborg, Wallenius Lillemor, Raseborg Wiberg Ulf, Hangö.
Yrkesexamen inom omsorgsarbete för utvecklingsstörda: Ackrén Lotten, Pargas. Bergman Jenny, Pargas. Cederlöf Solveig, Pargas. Fredriksson Elisabeth, Pargas. Lastuniemi Ramona, Pargas. Lehtinen Annika, Pargas, Lindholm Andrea, Raseborg, Malm Gunnevi, Pargas, Winsten May-Britt, Raseborg.
Axxell, Karis
Grundexamen inom bilbranschen, fordonsmekaniker: Hemanus Sebastian, Raseborg, Hemmer Christoffer, Sjundeå, Johansson Robin, Raseborg, Manelius Jimmy, Ingå, Martikainen Robin, Hangö, Modig Conny, Raseborg, Nordberg Jens, Raseborg, Nurmi Robin, Ingå, Nyholm Jonathan, Ingå, Oivo Jens, Pargas, Partinen Sebastian, Raseborg, Stark Jonas, Raseborg, Tallroth Lee, Raseborg, Wernér Conny, Raseborg, Wikstrand Ville, Raseborg, Österberg Emil, Raseborg.
Grundexamen inom byggnadsbranschen, husbyggare: Ekebom Niclas, Raseborg, Engberg Sebastian, Raseborg, Engblom Karl-Johan, Sjundeå, Eriksson Roby, Raseborg, Forsström Filip, Kyrkslätt, Hedman Sebastian, Kyrkslätt, Holmlund Niklas, Raseborg, Luoma-aho Jonna, Hangö, Palomäki Dick, Raseborg, Renfors Robin, Hangö, Schrey Jens, Raseborg, Sillman Christoffer, Kyrkslätt, Vidfält Robin, Raseborg, Wiren Simon, Raseborg, Voutila Daniel, Raseborg, Zibari Pires, Raseborg.
Grundexamen inom el- och automationsteknik, elmontör: Forsström Mats, Raseborg. Jauhiainen Henry, Vanda. Jääskeläinen Juha, Raseborg, Lootsmann Eduard, Raseborg, Nurmi Mika, Hangö, Nygård Christoffer, Sjundeå, Randström Dennis, Raseborg, Räty Mika, Esbo, Santalahti Keijo, Hangö, Siivonen Matti, Lojo, Snickars Marcus, Raseborg, Söderström Jonas, Raseborg, Wägg Johan, Lojo.
Grundexamen inom hotell-, restaurang- och cateringbranschen, kock: Ahtola Fredrik, Raseborg, Aikio Janina, Raseborg, Appelgren Tobias, Raseborg, Dahlström Emil, Raseborg, Djupsjö Christine, Raseborg, Ekström Sarah, Raseborg, Friman John, Kimitoön, Kjellin Ia, Raseborg, Kolster Valentina, Hangö, Lindfors Anton, Kyrkslätt, Lupala Mia, Raseborg, Lönnberg Sara, Raseborg, Marins Amanda, Raseborg, Martin Amanda, Raseborg, Sandberg Emilia, Raseborg, Sjödahl Camilla, Hangö, Sopen-Luoma Ville, Raseborg, Södergård Johanna, Närpes.
Grundexamen inom husteknik, rörmontör: Alexander Roger, Raseborg, Björk Edward, Raseborg, Blomberg Nico, Kyrkslätt, Granberg Oskar, Vanda, Grönholm Simo, Raseborg, Heimberg Kim, Kyrkslätt, Holmström Jasmine, Raseborg, Lemström Alexander, Ingå, Lindholm Albert, Ingå, Lindlöf Fridolf, Ingå, Mannström Robin, Raseborg, Nyberg Oskar, Kyrkslätt, Nygård Krister, Raseborg, Raiskinen Victor, Kyrkslätt, Selenius Nicklas, Raseborg, Sundell Mick, Raseborg.
Grundexamen inom hårbranschen, frisör: Hendrén Fredrika, Raseborg, Häggström Johanna, Lojo, Johansson Jennie, Raseborg, Keskinen Linda, Raseborg, Långström Nina, Raseborg, Nordblad Sofia, Hangö, Nylund Charlotte, Raseborg, Wasström Helena, Raseborg, Wikström Daniela, Kyrkslätt.
Grundexamen inom maskin- och metallbranschen, verkstadsmekaniker och plåtslagare-svetsare: Aimi Ryo, Raseborg, Björklund Niko, Raseborg, Enberg Pontus, Raseborg, Etzell Joakim, Raseborg, Forsman Edvard, Raseborg, Grahn Sebastian, Raseborg, Ismaelsson Zeravan, Raseborg, Lindgren Gunnar, Raseborg.
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen, målare: Antwan James, Raseborg, Asikainen Janne, Hangö, Forss Eero, Raseborg, Georgis Ramin, Raseborg, Häkkinen Nicholas, Raseborg, Kraufvelin Jemina, Raseborg, Pavlova Alla, Raseborg, Pavlova Oksana, Raseborg, Sarajärvi Teijo, Hangö.
Axxell, Lappfjärd
Grundexamen i turism, producent av resetjänster: Stenwall Adam, Raseborg.
Grundexamen i turism, turisttjänsteman: Sallmén Mikaela, Raseborg, Wassholm Emmi, Raseborg.
Grundexamen inom el- och automationsteknik, elmontör: Baarman Johanna, Sjundeå, Grönlund Robin, Raseborg, Gustafsson Oskar, Raseborg, Lindholm Johan, Raseborg, Österholm Jonatan, Hangö.
Grundexamen inom skönhetsbranschen, kosmetolog: Kinnunen Heidi, Raseborg, Levin Ellinor, Raseborg.
Yrkesexamen för ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet: Jonsson Marina, Raseborg, Rintamäki Johanna, Kyrkslätt.
Grundexamen i ungdoms- och fritidsinstruktion, ungdoms- och fritidsinstruktör: Dahlqvist Johanna, Kyrkslätt.
Yrkesexamen för odlingsträdgårdsmästare: Lindh Johan, Raseborg.