Tävling trots svaga odds
IK Trissan ordnade på torsdag sin traditionella skidtävling, Skol-OS. Nästan 200 lågstadieelever hade tagit sig till Oxberget i Svartå.
Länge var det frågan om tävlingen över huvud taget skulle kunna genomföras. Tack vare den senaste tidens regnväder, lämnar stora delar av skidspåret mycket att önska.
– Med tanke på vädret får vi vara nöjda att vi står här. Vi jobbade mycket i går, och fick till sist ett 2 kilometer långt spår i dugligt skick, sade arrangören Thomas Forsman
Årets tävling lockade 189 deltagare, från regionens olika lågstadier. Banans längd var två kilometer, tredje klassarna och uppåt skidade ett helt varv, medan ettorna och tvåorna skidade en kilometer.
Spännande tävling
Från Svartå skola deltog Mattias Granell, han hörde till dem som skidade en kilometer. Efter sin målgång avnjöt han ett glas saft.
– Det här var min första tävling, det var både kul och spännande.
Granell berättar att han skidat mycket i vinter.
– På sommaren spelar jag också fotboll, men skidning är roligare.
Dålig vinter, igen
De senaste åren, har vintrarna varit katastrofala i Västnyland. Enligt IK Trissans ordförande Reino Wasström, får skidåkningen ta mycket stryk till följd av detta.
– Vi har nästan 200 deltagare i år, men det är en siffra som minskat för varje år. Det är klart att det är svårt att skida då det inte finns snö.
Ett problem enligt honom, är ekonomin. Många föräldrar vill kanske inte köpa dyra skidor, då det inte går att använda dem.
– I många hem, kan jag förstå att det känns en aning bortkastat, då säsongens längd är så varierande.
Nöjda arrangörer
Även om vädret inte var på arrangörernas sida, så fick man ändå en tävling till stånd.
– Det var länge frågan om, då det var så stressigt med snön, men vi fick ett för årstiden helt okej spår, sade Wasström.
Skol-OS är en viktig tävling för föreningen, då man vill se till att barn får röra på sig, och någon kan kanske fastna för skidåkning.
– Det här är en tradition för oss, som vi håller fast vid) Det är vår höjdpunkt på säsongen, sade Thomas Forsman.
IK Trissan avslutar nu småningom sin skidsäsong, men har redan börjat blicka framåt.
– I september ordnar vi nästa tävling, som är ett terränglopp. Efter det börjar vi sakta men säkert tänka på vintern igen, sade Forsman.
XXIII Skol-OS 5.3.2015 Koulu-Olympialaiset
P1,2, 1 km:
1) Florian Fritzen Katarinaskolan Karis 4.12,5
2) Erik Metzner Hakarinteen koulu 5.05,4 +52,9
3) Milton Rolin Katarinaskolan Karis 5.16,9 +1.04,4
4) Jesse Sandberg Österby skola 5.29,4 +1.16,9
5) Alfons Rosendal Pojo Kyrkoby Skola 5.33,7 +1.21,2
6) Ted Enberg Västankvarn Skola 5.49,3 +1.36,8
7) Max Öhman Svartå Skola 6.00,4 +1.47,9
8) Johan Ekbom Österby skola 6.50,5 +2.38,0
9) Mattias Granell Svartå Skola 7.08,9 +2.56,4
10) Oskar Lindholm Degerby Skola 7.10,3 +2.57,8
11) Veeti Tainela Aleksis Kiven Koulu 7.10,9 +2.58,4
12) Daniel Wallenius Österby skola 7.48,3 +3.35,8
13) Iiro Siivonen Degerby Skola 7.58,1 +3.45,6
14) Andreas Albäck Degerby Skola 8.03,9 +3.51,4
15) August Björklund Västankvarn Skola 8.04,2 +3.51,7
16) William Wilkman Kyrkfjärdens Skola 8.05,3 +3.52,8
17) Oliver Löfberg Svartå Skola 8.19,8 +4.07,3
18) Daniel Falcon Aleksis Kiven Koulu 8.45,9 +4.33,4
19) Joonas Welander Kiilan koulu 9.12,4 +4.59,9
20) Alex Nordblad Degerby Skola 9.55,3 +5.42,8
21) Joel Falcon Aleksis Kiven Koulu 10.01,6 +5.49,1
22) Anton Pasanen Degerby Skola 10.23,5 +6.11,0
23) Santtu Sade Kiilan koulu 14.17,5 +10.05,0
24) Axel Nyberg Kyrkfjärdens Skola 18.44,3 +14.31,8
P-1,2 F/T-1,2 P-3,4 F/T-3,4 P-5,6 F/T-5,6 M D/N
F1,2, 1 km:
1) Therese Äbb Västerby skola 5.02,1
2) Edith Ljungqvist Snappertuna Skola 5.49,1 +47,0
3) Olivia Rolin Katarinaskolan Karis 5.59,8 +57,7
4) Julia Augustsson Västerby skola 6.09,9 +1.07,8
5) Antonia Röman Svartå Skola 6.30,6 +1.28,5
6) Wilma Wide Kyrkfjärdens Skola 6.43,8 +1.41,7
7) Fanny Degerlund Österby skola 6.52,0 +1.49,9
8) Ella Wasström Tytyrin ala-aste 7.11,8 +2.09,7
9) Elin Lemström Degerby Skola 7.16,9 +2.14,8
10) Carolina Bäckman Degerby Skola 7.32,9 +2.30,8
11) Elvira Kokkola Västankvarn Skola 7.45,7 +2.43,6
12) Madeleine Nyman Svartå Skola 7.49,0 +2.46,9
13) Iina Kajasviita Aleksis Kiven Koulu 7.58,8 +2.56,7
14) Elsa Löflund Katarinaskolan Karis 8.00,6 +2.58,5
15) Eedla Huusko Aleksis Kiven Koulu 8.03,8 +3.01,7
16) Iina Tokola Aleksis Kiven Koulu 8.11,3 +3.09,2
17) Sarah Juselius Degerby Skola 8.12,2 +3.10,1
18) Juliet Mitikka Aleksis Kiven Koulu 8.48,5 +3.46,4
19) Anna Kuntu Kiilan koulu 8.57,5 +3.55,4
20) Jessica Grönroos Svartå Skola 8.58,8 +3.56,7
21) Vera Degerholm Svartå Skola 9.00,7 +3.58,6
22) Maria Dremova Aleksis Kiven Koulu 9.09,7 +4.07,6
23) Linnea Vuorio Pojo Kyrkoby Skola 9.19,0 +4.16,9
24) Olivia Minkkinen Aleksis Kiven Koulu 9.21,5 +4.19,4
25) Asta Willför Svartå Skola 9.41,0 +4.38,9
26) Angelina Kuusijärvi Merituulen Koulu 9.53,2 +4.51,1
27) Tara Narkinniemi Aleksis Kiven Koulu 9.57,3 +4.55,2
28) Elin Norrman Degerby Skola 10.14,4 +5.12,3
29) Ida Kanerva Aleksis Kiven Koulu 10.16,5 +5.14,4
30) Hilda Lindblom Degerby Skola 10.23,4 +5.21,3
31) Aada Tokola Aleksis Kiven Koulu 10.35,1 +5.33,0
32) Ida Tötterman Degerby Skola 10.39,4 +5.37,3
33) Elin Mäkkeli Degerby Skola 12.06,3 +7.04,2
34) Lina Tolvanen Sjundeå Svenska Skola 14.02,3 +9.00,2
35) Nea Holmberg Kiilan koulu 19.26,8 +14.24,7
P3,4, 2 km:
1) Tomi Sandberg Österby skola 8.39,1
2) Einar Sundman Svartå Skola 10.37,1 +1.58,0
3) Christoffer Ingman Katarinaskolan Karis 11.15,8 +2.36,7
4) Luukas Haapalahti Aleksis Kiven Koulu 12.22,1 +3.43,0
5) Konsta Toljamo Aleksis Kiven Koulu 12.24,9 +3.45,8
6) Simon Nylund Degerby Skola 12.29,1 +3.50,0
7) Mico Pöyry Aleksis Kiven Koulu 13.00,3 +4.21,2
8) Anton Kalmi Svartå Skola 13.01,2 +4.22,1
9) Andreas Söderholm Sjundeå Svenska Skola 13.07,8 +4.28,7
10) Oliver Forsman Svartå Skola 13.27,6 +4.48,5
11) Martin Nordblad Degerby Skola 13.56,2 +5.17,1
12) Isak Lynch Västankvarn Skola 14.05,0 +5.25,9
13) Max Mansner Aleksis Kiven Koulu 14.08,6 +5.29,5
14) Oliver Estlander Österby skola 14.10,2 +5.31,1
15) Johan Sipiläinen Katarinaskolan Karis 14.17,5 +5.38,4
16) Vidar Kraemer Degerby Skola 14.17,8 +5.38,7
16) Elias Nyberg Österby skola 14.17,8 +5.38,7
18) Linus Estlander Österby skola 14.19,1 +5.40,0
19) Filip Elmgren Katarinaskolan Karis 14.38,3 +5.59,2
20) Isak Vuorio Pojo Kyrkoby Skola 14.40,2 +6.01,1
21) Mathias Bäckman Degerby Skola 15.18,2 +6.39,1
22) Otso Haapalahti Aleksis Kiven Koulu 15.20,1 +6.41,0
23) Emil Lassander Österby skola 15.52,4 +7.13,3
24) Jere Joensuu Aleksis Kiven Koulu 15.57,6 +7.18,5
25) Arttu Sivonen Degerby Skola 16.08,3 +7.29,2
26) Joona Mitikka Aleksis Kiven Koulu 16.33,8 +7.54,7
27) Jussi Knaapinen Kiilan koulu 16.51,4 +8.12,3
28) Axel Sjöstedt Sjundeå Svenska Skola 18.09,1 +9.30,0
29) Ludwig Grönroos Svartå Skola 18.21,1 +9.42,0
30) Simon Bäck Österby skola 19.30,8 +10.51,7
31) Peetu Hakanen Aleksis Kiven Koulu 20.41,6 +12.02,5
32) Nico Lindström Svartå Skola 21.15,0 +12.35,9
33) Sebastian Lindqvist Kyrkfjärdens Skola 22.10,4 +13.31,3
F, 3,4, 2 km:
1) Elin Ljungqvist Snappertuna Skola 9.46,8
2) Cilia Sandell Snappertuna Skola 10.31,5 +44,7
3) Siri Lindroos Österby skola 11.02,0 +1.15,2
4) Cassandra Nynäs Katarinaskolan Karis 12.46,4 +2.59,6
5) Iris Hosio Kiilan koulu 13.18,1 +3.31,3
6) Maria Wide Katarinaskolan Karis 13.20,6 +3.33,8
7) Karoliina Knaapinen Kiilan koulu 14.06,0 +4.19,2
8) Astrid Hanell Katarinaskolan Karis 14.34,5 +4.47,7
9) Ellinor Röman Svartå Skola 14.35,4 +4.48,6
10) Phoebe Kuusijärvi Merituulen Koulu 15.09,4 +5.22,6
11) Ida Degerholm Svartå Skola 15.30,5 +5.43,7
12) Alexandra Bussman Degerby Skola 15.47,6 +6.00,8
13) Angelica Albäck Degerby Skola 15.51,3 +6.04,5
14) Henna Ahlroth Kiilan koulu 16.25,1 +6.38,3
15) Ida Nordström Svartå Skola 16.37,8 +6.51,0
16) Zinjar Ismaelsson Österby skola 17.31,0 +7.44,2
17) Ronja Kettunen Aleksis Kiven Koulu 17.46,8 +8.00,0
18) Marta Bicsak Kiilan koulu 18.26,9 +8.40,1
19) Jenna Pelho Aleksis Kiven Koulu 20.30,8 +10.44,0
20) Erika Leppävuori Aleksis Kiven Koulu 21.51,5 +12.04,7
21) Olivia Kumenius Degerby Skola 22.08,5 +12.21,7
P5,6, 2 km:
1) Sami Talsi Österby skola 8.10,0
2) Jakob Metzner Hakarinteen koulu 9.15,0 +1.05,0
3) Wille Laitamäki Pojo Kyrkoby Skola 9.27,3 +1.17,3
4) Philip Nynäs Katarinaskolan Karis 10.29,2 +2.19,2
5) Jonas Selenius Västerby skola 11.14,8 +3.04,8
6) Santeri Alavillamo Aleksis Kiven Koulu 11.21,8 +3.11,8
7) Mikko von Plato Aleksis Kiven Koulu 11.24,0 +3.14,0
8) Oliver Lodenius Sjundeå Svenska Skola 11.38,1 +3.28,1
9) Axel Store Katarinaskolan Karis 11.45,6 +3.35,6
10) Magnus Vikman Svartå Skola 12.07,3 +3.57,3
11) Sebastian Silen Katarinaskolan Karis 12.21,4 +4.11,4
12) Andreas Bobe Sjundeå Svenska Skola 12.23,9 +4.13,9
13) Kalle Karjanlahti Österby skola 12.24,0 +4.14,0
14) William Ekström Österby skola 12.26,0 +4.16,0
15) Joakim Drugge Österby skola 12.38,9 +4.28,9
16) Sandor Sarkola Kyrkfjärdens Skola 12.48,4 +4.38,4
17) Oskari Alho Aleksis Kiven Koulu 13.08,7 +4.58,7
18) Sebastian Kronberg Österby skola 13.09,5 +4.59,5
19) Otso Tuovinen Aleksis Kiven Koulu 13.13,5 +5.03,5
20) Lukas Suoranta Österby skola 13.25,0 +5.15,0
21) Juuso Pietiläinen Kiilan koulu 13.38,2 +5.28,2
22) Matti Koikkalainen Kyrkfjärdens Skola 13.43,1 +5.33,1
23) Emil Gerke Svartå Skola 14.26,9 +6.16,9
24) Samuel Lundberg Kyrkfjärdens Skola 15.16,7 +7.06,7
25) William Lindholm Österby skola 15.24,5 +7.14,5
26) Oscar Gustafsson Österby skola 15.33,1 +7.23,1
27) Jeremias Tolvanen Sjundeå Svenska Skola 16.57,9 +8.47,9
28) Jasper Hedman Österby skola 17.00,2 +8.50,2
29) Kalle Palmqvist Österby skola 17.07,6 +8.57,6
30) Elmeri Koskivirta Aleksis Kiven Koulu 17.20,5 +9.10,5
31) Cameron Weaver Aleksis Kiven Koulu 19.42,7 +11.32,7
P-1,2 F/T-1,2 P-3,4 F/T-3,4 P-5,6 F/T-5,6 M D/N
F5,6, 2 km:
1) Isolde Fritzen Katarinaskolan Karis 9.16,5
2) Alice Äbb Västerby skola 9.59,7 +43,2
3) Jenni Sandberg Österby skola 10.22,3 +1.05,8
4) Anna Tulonen Katarinaskolan Karis 10.52,3 +1.35,8
5) Alva Wasström Degerby Skola 11.10,8 +1.54,3
6) Alisa Honkapää Kiilan koulu 11.38,4 +2.21,9
7) Pinja Koljonen Aleksis Kiven Koulu 11.42,5 +2.26,0
8) Elvira Johansson Österby skola 12.55,8 +3.39,3
9) Amanda Juselius Degerby Skola 13.21,3 +4.04,8
10) Rebecka Malmberg Degerby Skola 13.33,0 +4.16,5
11) Mette Palkoranta Aleksis Kiven Koulu 13.51,0 +4.34,5
12) Rebecka Mannström Österby skola 13.52,4 +4.35,9
13) Mai Jousmäki Aleksis Kiven Koulu 14.14,7 +4.58,2
14) Astrid Lindholm Degerby Skola 14.46,6 +5.30,1
15) Saga Narkiniemi Aleksis Kiven Koulu 15.13,8 +5.57,3
Herrar 2 km:
1) Timo Peltomaa Kiilan koulu 9.48,9
Damer 2 km:
1) Kati Knaapinen Kiilan koulu 12.04,5
2) Kaisa Ylimys-Ahlroth Kiilan koulu 12.58,7 +54,2