Katarinaskolan firade Hem och skoladag

I ett strålande höstväder firade Katarinaskolan sin Hem och skola dag lördagen den 28.9.

 Till denna dag hade några föreningar bjudits in. BK-46 fotboll bjöd på fotbollsträningar för årskurs 1-2 och IF Raseborg assisterade med friidrottstävlingarna. Karjaan Ura i sin tur introducerade orienteringens grunder för årkurserna 1-2.

För årskurserna 3-6 var det friidrottstävlingar som gällde. Grenarna man tävlade i var längd, kula och 60 eller 80 meter. Dagen avslutades med 600 m och 800 m tävlingar samt givetvis stafetten mellan lärare, elever och föräldrar.  

Skolans Hem och skola förening deltog med lotteri, lyckohjul, korvgrillning samt kaffe förstås.

Resultat från Katarinaskolans friidrottstävling: 

P ÅK 3 60 m: 1) Milton Fältmarsch 10,79, 2) Edwin Wikström 10,94, 3) Oliver Heikkinen 11,05, 3) Matias Weckström 11,05, 5) Christoffer Ingman 11,32, 6) Marcus Ojala 11,45, 7) Robin Kullberg 11,52, 8) Nico Rosenblad 11,56, 9) Alex Vanin 11,57, 10) Maximilian Nordström 11,71, 11) Edvin Grönholm 11,75, 12) Viktor Sirén 11,77, 13) Hans-Joakim Djupsjö 11,78, 14) Elias Ström 11,79, 15) Tor Lundqvist 11,81, 15) Lucas Forsblom 11,81, 17) Filip Elmgren 11,87, 18) Tim Halonen 11,95, 19) Akseli Forma 11,96, 20) Oliver Gustafsson 12,05, 21) Noah Lönnqvist 12,08, 22) Albert Julin 12,29, 23) Henry Ekman 12,62, 24) Albin Weckström 12,67, 25) Elias Kivimäki 13,13, 26) Viktor Nyman 14,45, 27) Alfons Ahlblad 14,66. Erä 1 (NWND): 1) Robin Kullberg 11,52, 2) Nico Rosenblad 11,56, 3) Albert Julin 12,29, 4) Henry Ekman 12,62, 5) Albin Weckström 12,67, 6) Viktor Nyman 14,45, Erä 2 (NWND): 1) Edwin Wikström 10,94, 2) Oliver Heikkinen 11,05, 3) Edvin Grönholm 11,75, 4) Elias Ström 11,79, 5) Filip Elmgren 11,87, 6) Oliver Gustafsson 12,05, Erä 3 (NWND): 1) Christoffer Ingman 11,32, 2) Alex Vanin 11,57, 3) Viktor Sirén 11,77, 4) Lucas Forsblom 11,81, 5) Tim Halonen 11,95, Erä 4 (NWND): 1) Milton Fältmarsch 10,79, 2) Akseli Forma 11,96, 3) Noah Lönnqvist 12,08, 4) Elias Kivimäki 13,13, 5) Alfons Ahlblad 14,66, Erä 5 (NWND): 1) Matias Weckström 11,05, 2) Marcus Ojala 11,45, 3) Maximilian Nordström 11,71, 4) Hans-Joakim Djupsjö 11,78, 5) Tor Lundqvist 11,81.

P ÅK 3 Längd: 1) Milton Fältmarsch 3,09, 2) Oliver Heikkinen 3,07, 2) Matias Weckström 3,07, 4) Alex Vanin 3,04, 5) Nico Rosenblad 2,97, 6) Robin Kullberg 2,96, 7) Edvin Grönholm 2,88, 8) Albin Weckström 2,83, 9) Oliver Gustafsson 2,81, 10) Akseli Forma 2,78, 11) Hans-Joakim Djupsjö 2,71, 12) Elias Ström 2,70, 13) Christoffer Ingman 2,68, 14) Maximilian Nordström 2,65, 15) Lucas Forsblom 2,60, 16) Elias Kivimäki 2,59, 17) Henry Ekman 2,58, 18) Albert Julin 2,51, 19) Viktor Sirén 2,50, 20) Noah Lönnqvist 2,46, 21) Tor Lundqvist 2,43, 22) Edwin Wikström 2,40, 23) Filip Elmgren 2,36, 24) Tim Halonen 2,26, 25) Marcus Ojala 2,19, 26) Alfons Ahlblad 1,96, 27) Viktor Nyman 1,83.

P ÅK 3 Kula: 1) Marcus Ojala 7,91, 2) Edwin Wikström 6,47, 3) Oliver Gustafsson 6,45, 4) Robin Kullberg 6,30, 5) Matias Weckström 6,04, 6) Filip Elmgren 5,90, 7) Alex Vanin 5,79, 8) Tor Lundqvist 5,45, 9) Elias Ström 5,39, 10) Akseli Forma 5,28, 11) Nico Rosenblad 4,96, 12) Lucas Forsblom 4,92, 13) Christoffer Ingman 4,91, 14) Edvin Grönholm 4,85, 15) Milton Fältmarsch 4,84, 16) Albin Weckström 4,82, 17) Noah Lönnqvist 4,81, 18) Hans-Joakim Djupsjö 4,78, 19) Alfons Ahlblad 4,57, 20) Albert Julin 4,35, 21) Viktor Sirén 4,32, 22) Elias Kivimäki 4,09, 23) Henry Ekman 4,02, 24) Oliver Heikkinen 3,93, 25) Viktor Nyman 3,50, 26) Maximilian Nordström 3,22, 27) Tim Halonen 2,81.

P ÅK 4 60 m: 1) Viktor Löflund 9,91, 2) David Madsén 10,48, 3) Edward Falenius 10,51, 4) Alex Koskinen 10,59, 5) Mika Färm 10,70, 6) Axel Store 10,82, 6) Emil Grabber 10,82, 8) Julian Kevin 11,01, 9) Luca Sevón 11,10, 10) Lucas Rothwell 11,14, 11) Jakob Lillqvist 11,18, 12) Sebastian Silén 11,58, 13) Christopher Nyberg 11,59, 14) Alexander Ahlfors 11,79, 15) Wictor Siggberg 12,12, 16) Elias Ölander 12,16, 16) Thomas Nyberg 12,16, 18) Isak Rönnqvist 12,18, 18) Casper Grönqvist 12,18, 20) Elias Heinström 12,21, 21) Oscar Wernér 12,39, 22) Oscar Sevón 12,78, 23) Wilhelm Wikström 12,95, 24) Vide Lerviks 13,06, 25) Edvin Tsukker 14,54, 26) Jesper Turtiainen 15,20, Nico Bäckman DNS, Miro Tasanko DNS, Oscar Lagos DNS, André Eklund DNS. Erä 1 (NWND): 1) Edward Falenius 10,51, 2) Alexander Ahlfors 11,79, 3) Casper Grönqvist 12,18, 4) Elias Heinström 12,21, Miro Tasanko DNS, Oscar Lagos DNS, Erä 2 (NWND): 1) Viktor Löflund 9,91, 2) Mika Färm 10,70, 3) Axel Store 10,82, 4) Jakob Lillqvist 11,18, 5) Sebastian Silén 11,58, 6) Jesper Turtiainen 15,20, Erä 3 (NWND): 1) Julian Kevin 11,01, 2) Lucas Rothwell 11,14, 3) Christopher Nyberg 11,59, 4) Elias Ölander 12,16, 5) Isak Rönnqvist 12,18, 6) Oscar Wernér 12,39, Erä 4 (NWND): 1) Alex Koskinen 10,59, 2) Luca Sevón 11,10, 3) Wictor Siggberg 12,12, 4) Thomas Nyberg 12,16, 5) Wilhelm Wikström 12,95, 6) Edvin Tsukker 14,54, Erä 5 (NWND): 1) David Madsén 10,48, 2) Emil Grabber 10,82, 3) Oscar Sevón 12,78, 4) Vide Lerviks 13,06, Nico Bäckman DNS, André Eklund DNS.

P ÅK 4 Längd: 1) Viktor Löflund 3,48, 2) Emil Grabber 3,42, 3) Luca Sevón 3,37, 4) Axel Store 3,08, 5) Mika Färm 3,06, 6) David Madsén 3,05, 7) Alex Koskinen 3,01, 7) Julian Kevin 3,01, 9) Nico Bäckman 2,97, 10) Jakob Lillqvist 2,94, 11) Edward Falenius 2,92, 12) Thomas Nyberg 2,73, 13) Sebastian Silén 2,72, 14) Lucas Rothwell 2,70, 15) Christopher Nyberg 2,63, 16) Isak Rönnqvist 2,56, 17) Alexander Ahlfors 2,39, 18) Wictor Siggberg 2,33, 19) Wilhelm Wikström 2,28, 20) Vide Lerviks 2,26, 20) Elias Ölander 2,26, 22) Oscar Sevón 2,17, 23) Oscar Wernér 1,99, 24) Casper Grönqvist 1,82, 25) Edvin Tsukker 1,70, 25) Jesper Turtiainen 1,70, 27) Elias Heinström 1,19, Miro Tasanko DNS, Oscar Lagos DNS, André Eklund DNS.

P ÅK 4 Kula: 1) Alex Koskinen 6,10, 2) Jakob Lillqvist 6,05, 3) Wilhelm Wikström 5,91, 4) Edward Falenius 5,85, 5) Oscar Sevón 5,75, 6) Wictor Siggberg 5,58, 7) Luca Sevón 5,55, 8) Julian Kevin 5,45, 9) Nico Bäckman 5,39, 10) Mika Färm 5,15, 11) Sebastian Silén 5,03, 12) Viktor Löflund 5,00, 13) David Madsén 4,95, 13) Jesper Turtiainen 4,95, 15) Elias Ölander 4,91, 16) Axel Store 4,80, 16) Christopher Nyberg 4,80, 18) Lucas Rothwell 4,65, 19) Elias Heinström 4,60, 19) Thomas Nyberg 4,60, 21) Casper Grönqvist 4,10, 22) Isak Rönnqvist 3,96, 23) Alexander Ahlfors 3,89, 24) Vide Lerviks 3,78, 25) Edvin Tsukker 3,20, 26) Emil Grabber 2,60, 27) Oscar Wernér 1,70, Miro Tasanko DNS, Oscar Lagos DNS, André Eklund DNS.

P ÅK 5 80 m: 1) Philip Nynäs 12,12, 2) Carl Rejström 13,24, 3) Alex Laitinen 13,29, 4) Olli Forma 13,46, 5) Andreas Vuorinen 13,70, 6) Theo Ahtola 13,95, 7) Elias Ervast 14,62, 8) Daniel Lundén 14,66, 9) Adam Söderström 14,68, 10) Christian Berg 14,74, 11) Edvard Shirjajev 14,78, 12) Anton Grönmark 14,85, 13) Simon Weckman 14,97, 14) Robin Sandberg 15,30, 15) Jonathan Ramstedt 15,35, 16) Edward Fyrqvist 15,37, 17) John Högberg 16,42, 18) Martin Ekström 16,80, 19) Isac Norrgård 16,83, 20) Pontus Ahlblad 17,57, 21) Robin Ehrnsten 17,95, 22) Aki Lino Flego 18,15, 23) Mathias Ljung 18,38, 24) Linus Lindqvist 18,93, Max Heikfolk DNS, Adian Roman DNS, Daniel Källman DNS, Samuel Backman DNS, Kristoffer Ammondt DNS. Erä 1 (NWND): 1) Alex Laitinen 13,29, 2) Daniel Lundén 14,66, 3) Christian Berg 14,74, 4) Pontus Ahlblad 17,57, 5) Aki Lino Flego 18,15, Erä 2 (NWND): 1) Olli Forma 13,46, 2) Edvard Shirjajev 14,78, 3) Robin Sandberg 15,30, 4) Linus Lindqvist 18,93, Adian Roman DNS, Daniel Källman DNS, Erä 3 (NWND): 1) Andreas Vuorinen 13,70, 2) Anton Grönmark 14,85, 3) Jonathan Ramstedt 15,35, 4) Martin Ekström 16,80, 5) Robin Ehrnsten 17,95, Kristoffer Ammondt DNS, Erä 4 (NWND): 1) Philip Nynäs 12,12, 2) Theo Ahtola 13,95, 3) Edward Fyrqvist 15,37, 4) Mathias Ljung 18,38, Max Heikfolk DNS, Samuel Backman DNS, Erä 5 (NWND): 1) Carl Rejström 13,24, 2) Elias Ervast 14,62, 3) Adam Söderström 14,68, 4) Simon Weckman 14,97, 5) John Högberg 16,42, 6) Isac Norrgård 16,83.

P ÅK 5 Längd: 1) Philip Nynäs 4,26, 2) Alex Laitinen 3,65, 3) Theo Ahtola 3,44, 4) Carl Rejström 3,29, 5) Andreas Vuorinen 3,25, 6) Daniel Lundén 3,11, 7) Edvard Shirjajev 3,03, 8) Olli Forma 2,98, 9) Anton Grönmark 2,90, 10) Elias Ervast 2,84, 11) Simon Weckman 2,80, 12) Adam Söderström 2,79, 13) Edward Fyrqvist 2,72, 14) Christian Berg 2,69, 15) Robin Sandberg 2,68, 16) John Högberg 2,62, 16) Robin Ehrnsten 2,62, 18) Isac Norrgård 2,60, 19) Jonathan Ramstedt 2,44, 20) Martin Ekström 2,29, 21) Pontus Ahlblad 2,27, 22) Aki Lino Flego 2,09, 23) Linus Lindqvist 1,93, 24) Mathias Ljung 1,79, Max Heikfolk DNS, Adian Roman DNS, Daniel Källman DNS, Samuel Backman DNS, Kristoffer Ammondt DNS.

P ÅK 5 Kula: 1) Christian Berg 8,00, 2) Philip Nynäs 7,25, 3) Edvard Shirjajev 6,80, 4) Andreas Vuorinen 6,64, 5) Jonathan Ramstedt 6,55, 6) Martin Ekström 6,50, 7) Carl Rejström 6,35, 8) Robin Sandberg 6,29, 9) Aki Lino Flego 6,23, 10) Edward Fyrqvist 6,00, 11) Anton Grönmark 5,89, 12) Olli Forma 5,63, 13) Theo Ahtola 5,62, 14) Linus Lindqvist 5,44, 15) John Högberg 5,43, 16) Daniel Lundén 5,40, 17) Isac Norrgård 4,97, 18) Simon Weckman 4,95, 19) Pontus Ahlblad 4,84, 20) Elias Ervast 4,57, 21) Robin Ehrnsten 4,49, 22) Adam Söderström 4,45, 22) Alex Laitinen 4,45, 24) Mathias Ljung 3,95, Max Heikfolk DNS, Adian Roman DNS, Daniel Källman DNS, Samuel Backman DNS, Kristoffer Ammondt DNS.

P ÅK 6 80 m: 1) Martin Jungar 12,41, 2) Patrik Ingman 12,65, 3) Milton Holmqvist 13,31, 4) Kevin Koskinen 13,36, 5) Eddi Bussman 14,03, 6) Jens Fagerström 14,11, 7) Mathias Kullberg 15,11, 8) Oscar Helle 15,78. Erä 1 (NWND): 1) Patrik Ingman 12,65, 2) Milton Holmqvist 13,31, 3) Eddi Bussman 14,03, 4) Mathias Kullberg 15,11, Erä 2 (NWND): 1) Martin Jungar 12,41, 2) Kevin Koskinen 13,36, 3) Jens Fagerström 14,11, 4) Oscar Helle 15,78.

P ÅK 6 Längd: 1) Milton Holmqvist 3,39, 2) Eddi Bussman 3,28, 3) Kevin Koskinen 3,26, 4) Martin Jungar 3,25, 5) Patrik Ingman 3,12, 6) Mathias Kullberg 3,09, 7) Jens Fagerström 3,02, 8) Oscar Helle 2,88.

P ÅK 6 Kula: 1) Jens Fagerström 7,72, 2) Eddi Bussman 7,09, 3) Milton Holmqvist 6,72, 4) Kevin Koskinen 5,97, 5) Oscar Helle 5,66, 6) Mathias Kullberg 5,15, 7) Patrik Ingman 5,14, 8) Martin Jungar 3,89.

F ÅK 3 60 m: 1) Fanny Tallqvist 10,84, 2) Astrid Hanell 11,38, 3) Minea Silén 11,57, 4) Judith Grönqvist 11,60, 5) Amina Majasola 11,65, 6) Tara Eklund 11,84, 7) Fanny Laaksonen 11,87, 8) Ida Holmberg 11,90, 9) Marie Roos 11,98, 10) Melanie Udd 12,08, 11) Fannie Ruuskanen 12,09, 12) Angelica Forsbom 12,13, 13) Krista Lindberg 12,19, 14) Ida Sundäng 12,25, 15) Hannah Degerlund 12,34, 16) Felicia Wadenström 12,40, 17) Kajsa Kallinen 12,54, 18) Natalie Kesküla 12,59, 19) Cornelia Björklund 12,79, 20) Emilia Lindroos 12,84, 21) Diana Sandström 13,04, 22) Jennifer Wihlman 13,97, 23) Emilia Björklund 15,23, 24) Anna Niemelä 15,53, 25) Eden Wessman 15,54, 26) Pia Spring 17,49, Emilia Björklund DNS, Isabell Roman DNS. Erä 1 (NWND): 1) Tara Eklund 11,84, 2) Marie Roos 11,98, 3) Hannah Degerlund 12,34, 4) Natalie Kesküla 12,59, 5) Emilia Lindroos 12,84, Erä 2 (NWND): 1) Judith Grönqvist 11,60, 2) Fannie Ruuskanen 12,09, 3) Angelica Forsbom 12,13, 4) Ida Sundäng 12,25, 5) Diana Sandström 13,04, Erä 3 (NWND): 1) Minea Silén 11,57, 2) Kajsa Kallinen 12,54, 3) Emilia Björklund 15,23, 4) Anna Niemelä 15,53, 5) Eden Wessman 15,54, 6) Pia Spring 17,49, Erä 4 (NWND): 1) Fanny Tallqvist 10,84, 2) Amina Majasola 11,65, 3) Melanie Udd 12,08, 4) Krista Lindberg 12,19, 5) Felicia Wadenström 12,40, Emilia Björklund DNS, Erä 5 (NWND): 1) Astrid Hanell 11,38, 2) Fanny Laaksonen 11,87, 3) Ida Holmberg 11,90, 4) Cornelia Björklund 12,79, 5) Jennifer Wihlman 13,97, Isabell Roman DNS.

F ÅK 3 Längd: 1) Fanny Laaksonen 3,00, 2) Fanny Tallqvist 2,98, 3) Minea Silén 2,68, 3) Marie Roos 2,68, 5) Felicia Wadenström 2,66, 6) Melanie Udd 2,64, 7) Ida Sundäng 2,56, 8) Angelica Forsbom 2,54, 9) Ida Holmberg 2,52, 10) Judith Grönqvist 2,50, 11) Fannie Ruuskanen 2,40, 12) Diana Sandström 2,39, 13) Astrid Hanell 2,37, 14) Tara Eklund 2,34, 15) Emilia Lindroos 2,32, 16) Natalie Kesküla 2,30, 17) Cornelia Björklund 2,21, 18) Amina Majasola 2,16, 18) Hannah Degerlund 2,16, 20) Krista Lindberg 2,12, 21) Kajsa Kallinen 2,05, 22) Anna Niemelä 2,02, 23) Eden Wessman 1,89, 24) Emilia Björklund 1,78, 25) Jennifer Wihlman 1,76, 26) Pia Spring 1,42, Emilia Björklund DNS, Isabell Roman DNS.

F ÅK 3 Kula: 1) Melanie Udd 5,19, 2) Fanny Laaksonen 4,87, 3) Felicia Wadenström 4,62, 4) Marie Roos 4,49, 5) Fanny Tallqvist 4,05, 6) Hannah Degerlund 4,04, 7) Judith Grönqvist 3,97, 8) Ida Holmberg 3,91, 8) Emilia Lindroos 3,91, 10) Krista Lindberg 3,80, 11) Cornelia Björklund 3,70, 12) Astrid Hanell 3,59, 13) Natalie Kesküla 3,44, 14) Minea Silén 3,36, 15) Ida Sundäng 3,35, 16) Diana Sandström 3,31, 17) Kajsa Kallinen 3,20, 18) Fannie Ruuskanen 3,19, 19) Angelica Forsbom 3,17, 20) Eden Wessman 3,08, 21) Emilia Björklund 2,72, 22) Jennifer Wihlman 2,67, 23) Tara Eklund 2,64, 24) Anna Niemelä 2,61, 25) Amina Majasola 2,50, 26) Pia Spring 2,23, Emilia Björklund DNS, Isabell Roman DNS.

F ÅK 4 60 m: 1) Riina Tuomi 10,02, 2) Frida Allamo 10,97, 3) Amanda Esperi 11,18, 4) Linnea Berglund 11,19, 5) Elina Ervast 11,53, 6) Matilda Söderström 11,58, 7) Emilia Lindgren 11,66, 8) Vilma Lindqvist 11,72, 9) Daniela Djupsjö 11,77, 10) Sandra Holmroos 11,82, 11) Jessica Weber 12,00, 12) Adeline Uusimäki 12,01, 13) Melina Levandoffsky 12,02, 14) Frida Österlund 12,13, 15) Julia Heerman 12,14, 16) Ella Gabrielsson 12,19, 17) Emilia Ahlfors 12,56, 18) Cecilia Nylund 12,57, 19) Jenna Merivirta 12,67, 20) Fanny Harling 12,93, 21) Ellen Wiklund 13,05, 22) Elin Österlund 13,70, 23) Josefina Karlman 13,94, 24) Linnea Nikander 15,18, Edith Holmberg DNS, Viivi Tasanko DNS. Erä 1 (NWND): 1) Linnea Berglund 11,19, 2) Elina Ervast 11,53, 3) Julia Heerman 12,14, 4) Ella Gabrielsson 12,19, Edith Holmberg DNS, Erä 2 (NWND): 1) Riina Tuomi 10,02, 2) Amanda Esperi 11,18, 3) Emilia Lindgren 11,66, 4) Melina Levandoffsky 12,02, 5) Emilia Ahlfors 12,56, Erä 3 (NWND): 1) Frida Allamo 10,97, 2) Sandra Holmroos 11,82, 3) Fanny Harling 12,93, 4) Josefina Karlman 13,94, 5) Linnea Nikander 15,18, Erä 4 (NWND): 1) Matilda Söderström 11,58, 2) Daniela Djupsjö 11,77, 3) Cecilia Nylund 12,57, 4) Ellen Wiklund 13,05, 5) Elin Österlund 13,70, Viivi Tasanko DNS, Erä 5 (NWND): 1) Vilma Lindqvist 11,72, 2) Jessica Weber 12,00, 3) Adeline Uusimäki 12,01, 4) Frida Österlund 12,13, 5) Jenna Merivirta 12,67.

F ÅK 4 Längd: 1) Riina Tuomi 3,82, 2) Emilia Lindgren 2,86, 3) Sandra Holmroos 2,73, 4) Linnea Berglund 2,68, 5) Elina Ervast 2,67, 6) Amanda Esperi 2,57, 7) Frida Allamo 2,55, 8) Ella Gabrielsson 2,53, 9) Frida Österlund 2,47, 9) Jenna Merivirta 2,47, 11) Daniela Djupsjö 2,45, 12) Adeline Uusimäki 2,44, 12) Jessica Weber 2,44, 14) Vilma Lindqvist 2,38, 15) Melina Levandoffsky 2,31, 15) Matilda Söderström 2,31, 17) Josefina Karlman 2,22, 18) Emilia Ahlfors 2,21, 19) Julia Heerman 2,19, 20) Fanny Harling 2,01, 21) Linnea Nikander 1,94, 22) Cecilia Nylund 1,92, 23) Ellen Wiklund 1,90, Elin Österlund DNS, Edith Holmberg DNS, Viivi Tasanko DNS.

F ÅK 4 Kula: 1) Riina Tuomi 6,95, 2) Emilia Ahlfors 4,65, 3) Vilma Lindqvist 4,59, 4) Frida Allamo 4,45, 5) Ella Gabrielsson 4,40, 5) Jenna Merivirta 4,40, 5) Sandra Holmroos 4,40, 8) Amanda Esperi 4,31, 9) Elina Ervast 4,30, 10) Julia Heerman 4,12, 11) Linnea Berglund 4,10, 12) Matilda Söderström 3,98, 13) Ellen Wiklund 3,80, 14) Frida Österlund 3,75, 15) Josefina Karlman 3,65, 16) Cecilia Nylund 3,63, 17) Jessica Weber 3,50, 18) Daniela Djupsjö 3,39, 19) Melina Levandoffsky 3,37, 20) Emilia Lindgren 3,34, 21) Linnea Nikander 3,15, 22) Fanny Harling 3,10, 23) Adeline Uusimäki 2,88, 24) Edith Holmberg 1,81, Elin Österlund DNS, Viivi Tasanko DNS.

F Åk 5 80 m: 1) Ada Malm 13,63, 2) Isolde Fritzén 13,66, 3) Alice Kharkov 13,77, 4) Matilda Lindberg 13,84, 5) Ada Laaksonen 14,62, 6) Patrica Westerholm 15,31, 7) Emelie Victorzon 15,63, 8) Emilia Sundäng 16,22, 9) Saga Österberg 16,98, 10) Michelle Kihlstedt 17,00, 11) Linn Högberg 17,49, 12) Rhonda Von Bonsdorff 23,09, Ida Damén DNS, Ida Adamsson DNS, Kia Exell DNS, Anna Tulonen DNS, Sara Baarman DNS, Essi Weckström DNS, Elin Westerlund DNS, Jenna Laukkanen DNS, Cajsa Lönnberg DNS, Freya Lundqvist DNS, Stella Von Bonsdorff DNS, Emilia Ekman DNS. Erä 1 (NWND): 1) Matilda Lindberg 13,84, 2) Emilia Sundäng 16,22, 3) Saga Österberg 16,98, Ida Adamsson DNS, Freya Lundqvist DNS, Emilia Ekman DNS, Erä 2 (NWND): 1) Ada Malm 13,63, 2) Patrica Westerholm 15,31, 3) Rhonda Von Bonsdorff 23,09, Sara Baarman DNS, Elin Westerlund DNS, Jenna Laukkanen DNS, Erä 3 (NWND): 1) Isolde Fritzén 13,66, 2) Alice Kharkov 13,77, 3) Ada Laaksonen 14,62, 4) Michelle Kihlstedt 17,00, 5) Linn Högberg 17,49, Kia Exell DNS, Erä 4 (NWND): 1) Emelie Victorzon 15,63, Ida Damén DNS, Anna Tulonen DNS, Essi Weckström DNS, Cajsa Lönnberg DNS, Stella Von Bonsdorff DNS.

F ÅK 5 Längd: 1) Ada Malm 3,47, 2) Isolde Fritzén 3,31, 3) Alice Kharkov 3,02, 4) Matilda Lindberg 2,88, 5) Ada Laaksonen 2,86, 6) Patrica Westerholm 2,69, 7) Emilia Sundäng 2,42, 8) Emelie Victorzon 2,32, 9) Michelle Kihlstedt 2,21, 10) Saga Österberg 1,89, Rhonda Von Bonsdorff NM, Ida Damén DNS, Ida Adamsson DNS, Kia Exell DNS, Anna Tulonen DNS, Sara Baarman DNS, Essi Weckström DNS, Elin Westerlund DNS, Linn Högberg DNS, Jenna Laukkanen DNS, Cajsa Lönnberg DNS, Freya Lundqvist DNS, Stella Von Bonsdorff DNS, Emilia Ekman DNS.

F ÅK 5 Kula: 1) Ada Malm 6,50, 2) Alice Kharkov 5,80, 3) Saga Österberg 5,57, 4) Elin Westerlund 5,11, 5) Matilda Lindberg 5,00, 6) Ada Laaksonen 4,94, 7) Emilia Sundäng 4,62, 8) Linn Högberg 4,60, 9) Isolde Fritzén 4,57, 10) Michelle Kihlstedt 4,05, 11) Emelie Victorzon 3,80, 12) Patrica Westerholm 3,75, 13) Rhonda Von Bonsdorff 3,63, Ida Damén DNS, Ida Adamsson DNS, Kia Exell DNS, Anna Tulonen DNS, Sara Baarman DNS, Essi Weckström DNS, Jenna Laukkanen DNS, Cajsa Lönnberg DNS, Freya Lundqvist DNS, Stella Von Bonsdorff DNS, Emilia Ekman DNS.

F ÅK 6 80 m: (NWND): 1) Alva Grönholm 13,82, 2) Wilma Ölander 14,17, 3) Emma Huldin 15,57.

F ÅK 6 Längd: 1) Alva Grönholm 3,31, 2) Wilma Ölander 3,21, 3) Emma Huldin 2,70.

F ÅK 6 Kula: 1) Wilma Ölander 5,35, 2) Emma Huldin 4,57, 3) Alva Grönholm 4,37. Pojkar 800 meter

Katarinaskolans sportdag 28.9. 2013

Åk 3-4
1. Viktor Löflund 2.51.24, åk 4
2. Axel Store 3.09.30, åk 4
3. Luca Sevon 3.09.33, åk 4
4. Edwin Wikström 3.14.38, åk 3
5. Jakob Lillqvist 3.16.92, åk 4
6. Lucas Rothwell 3.17.76, åk 4
7. Matias Weckström 3.18.73, åk 3
8. Oliver Heikkinen 3.19.36, åk 3
9. Akseli Forma 3.19.90, åk 3
10. Edward Falenius 3.34.13, åk 4
11. Hans-Joakim Djupsjö 3.36.66, åk 3
12. Albin Weckström 3.37.71, åk 3
13. Milton Fältmarsch 3.38.93, åk 3
14. Christoffer Ingman 3.42.12, åk 3
15. Thomas Nyberg 3.47.54, åk 4
16. Noah Lönnqvist 3.48.24, åk 3
17. Julian Kevin 3.53.08, åk 4
18. Mika Färm 3.56.09, åk 4
19. Tor Lundqvist 3.59.96, åk 3


Åk 5-6
1. Patrik Ingman 2.44.78, åk 6
2. Philip Nynäs 2.49.00, åk 5
3. Milton Holmqvist 2.51.94, åk 6
4. Olli Forma 2.52.47, åk 5
5. Carl Rejström 3.02.27, åk 5
6. Martin Jungar 3.04.02, åk 6
7. Alex Laitinen 3.05.26, åk 5
8. Adam Söderström 3.17.95, åk 5
9. Daniel Lundén 3.29.40, åk 5
10. Edvard Shirjajev 3.31.11, åk 5


Flickor 600 meter
Katarinaskolans sportdag 28.9. 2013

Åk 3-4
1. Riina Tuomi 2.15.58, åk 4
2.Vilma Lindqvist 2.31.65, åk 4
3. Astrid Hanell 2.31.86, åk 3
4. Fanny Laaksonen 2.33.49, åk 3
5. Fanny Tallqvist 2.37.83, åk 3
6. Melanie Udd 2.40.04, åk 3
7. Minea Silén 2.42.28, åk 3
8. Judith Grönqvist 2.42.59, åk 3
9. Daniela Djupsjö 2.42.99, åk 4
10. Adeline Uusimäki 2.48.34, åk 4
11. Tara Eklund 2.54.28, åk 3


Åk 5-6
1. Isolde Fritzén 2.17.15
2. Ines Latvala 2.17.79, åk 6
3. Alice Kharkov 2.19.53, åk 5
4. Alva Grönholm 2.24.22, åk 6
5. Wilma Ölander 2.24.32, åk 6
6. Emma Huldin 2.24.67, åk 6
7. Matilda Lindberg 2.32.54, åk 5